Trenutno se nalazite na strani: Vesti Info Društvo Njujork tajms: Miškovićevo bogatstvo je napravljeno na leđima srpskog naroda
 
 

Njujork tajms: Miškovićevo bogatstvo je napravljeno na leđima srpskog naroda

Krivični postupak protiv tajkuna Miroslava Miškovića deo je nastojanja srpskih vlasti da iskorene korupciju, piše „Njujork Tajms“. List navodi da je Mišković postao simbol „nezdrave veze“ između poslovnih interesa i države i citira reči Aleksandra Vučića koji je rekao da „niko nije i neće pobediti Srbiju“.

„Vlada Srbije je prošlog decembra pozdravila njegovo hapšenje, kao deo borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, što je doprinos težnjama zemlje da se priključi EU i da skine sa sebe oznaku zemlje bez zakona, kao nasleđe balkanskih ratova devedesetih godina“, navodi list.

Njujork Tajms prenosi i reči „moćnog“ zamenika premijera Aleksandra Vučića, koji kaže da „niko nije i niko neće pobediti Srbiju, i to uključuje i Miroslava Miškovića“.

Navodeći da Miškovićevi saradnici odbacuju optužbe kao politički motivisane, list citira ocene analitičara da je u zemlji, koja se bori sa korupcijom od pada bivšeg vođe Slobodana Miloševića 2000. godine, Mišković postao snažan simbol „nezdrave veze između poslovnih interesa i države koja je omogućila da šačica tajkuna zgrne ogromno bogatstvo“.

„Zamenik premijera Vučić optužuje Miškovića da je na mesečnom nivou davao naknade između 40 i 65 hiljada dolara za 20 visokih srpskih političara. On je optužio Miškovića i da je pokušao da sruši vladu da bi izbegao strožu kontrolu poslovanje svoje kompanije“, piše u tekstu američkog dnevnika.

Opisujući Miškovića, Njujork Tajms ističe da ga Tužilaštvo tereti da je, zajedno sa sinom Markom i devet drugih ljudi, ukrao više od 30 miliona dolara tokom privatizacije kompanije za popravljanje puteva između 2005. i 2010. godine.

List se vraća i na sam početak Miškovićevog uspona, podsećajući da njegova imperija vuče korene iz vremena Miloševića, kod koga je kratko bio zamenik premijera, zadužen za privatizaciju srpske industrije.

Nakon što je napustio vladu, Mišković je osnovao privatnu kompaniju, „Delta 2M“, koja je cvetala uprkos ratu i međunarodnim sankcijama, prodajući igračke, čokolade i druge portrepštine.

Nakon pada Miloševića, Mišković se okrenuo prozapadnim demokratskim reformatorima i proširio svoju imperiju, konstatuje list.

Ali, prošlost je nastavila da ga proganja, primećuje list i dodaje da se u telegramu američke ambasade iz 2007. do koga je došao Vikiliks, navodi da je Mišković „korisnik nečuvene političke korupcije“.

U telegramu se, kako navodi Njujork tajms, sugeriše da je „Delta Holding“ zaradio kroz sumnjiv posao sa srpskim carinama tokom devedesetih i predlaže da se Miškoviću odbije viza za ulazak u SAD.

„Njegovo bogatstvo je napravljeno na leđima srpskog naroda, koji je patio kroz razne sankcije i hiperinflaciju, dok je on zarađivao na njihovoj bedi“, zaključuje se u izveštaju ambasade SAD.

Njujorški dnevnik konstatuje da, pored Srbije,i neke druge zemlje, nove članice Evropske unije ili kandidati za članstvo, nastoje da iskorene korupciju, čime se lestvica uslova za učlanjenje kandidata, među kojima je i Srbija, podiže.

List, pored istrage koja se vodi protiv Miškovića, navodi i primere Češke, koja je nedavno intenzivirala borbu protiv korupcije na najvišem nivou, usled čega je došlo i do smene premijera, kao i Hrvatske, Bugarske i Rumunije, koje se takođe nalaze pred izazovima raširene korupcije i organizovanog kriminala.

Izvor: Vestinet

This content has been locked. You can no longer post any comment.