Ukoliko želite da zaplovite u preduzetničke vode, verovatno vam to u samom startu deluje veoma komplikovano. Međutim, sve je mnogo lakše ako posao poverite proverenoj računovodstvenoj agenciji. Da bi neka firma počela sa radom, osim želja i ambicija važno je pravovremeno se informisati o svim početnim koracima.
Jedno od pitanja koja se često nameću jeste i ono da li je procedura za otvaranje firme ista u svakom gradu. O tome se treba podrobno informisati. Pored ideje za pokretanje biznisa koja je osnov, važno je da odaberete pravnu formu koja je od presudne važnosti za plaćanje poreza. Prvi korak je da odlučite čime će se vaša firma baviti, gde ćete registrovati sedište preduzeća, da li ćete biti PDV obveznik, kako izabrati knjigovođu, kao i koliko zaposlenih ćete angažovati?
Koju vrstu preduzetništva osnovati
Prema Zakonu o privrednim društvima Republike Srbije, postoji nekoliko oblika organizovanja pravnih lica (preduzetnik, društvo sa ograničenom odgovornošću, ortačko društvo, komanditno društvo i akcionarsko društvo) i svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke. Najpre dobro razmislite koji oblik preduzetništva se najbolje uklapa u vaš biznis kako bi vam otvaranje firme bilo najisplativije.
Kada odaberete tip biznisa kojim ćete se baviti, sledeće što bi trebalo uraditi jeste izabrati šifru delatnosti kao i sedište firme. Ukoliko želite da budete paušalac, dobro proverite da li je za vaš tip biznisa moguće paušalno oporezivanje. Što se tiče sedišta firme, ukoliko se npr. bavite uslužnom delatnošću i niste fizički vezani za prostor, možete otvoriti firmu u nekoj manje razvijenoj opštini u Srbiji kako biste smanjili troškove.
Naime, s obzirom na to da su porezi i doprinosi manji u nerazvijenijim mestima u poređenju sa velikim gradovima, možda ovo ne bi bila loša opcija. Otvaranje firme u manjem mestu je možda čak i višestruko isplativa investicija.
Razmislite o imenu firme, a zatim proverite na sajtu APR-a da li je dostupno. Ono o čemu još morate voditi računa jeste i to da li ćete sami voditi poslovne knjige ili ćete se obratiti nekoj knjigovodstvenoj agenciji. Takođe, donesite odluku da li ćete vi biti jedini zaposleni u svojoj firmi ili ćete angažovati i neki broj zaposlenih.
Ukoliko je vaš izbor otvaranje DOO, potreban vam je osnivački akt.
Firma kao preduzetnička radnja ili kao DOO
Bez obzira na to gde se nalazite i da li otvarate preduzetničku radnju ili DOO, registraciju firme možete obaviti onlajn na sajtu Agencije za privredne registre. Ovo će vam uštedeti vreme, ali kako biste uspešno obavili registraciju neophodno je da imate elektronski potpis, kao i neku od platnih kartica kao što su: Visa, MasterCard ili Dina.
Otvaranje preduzetničke radnje u APR-u
Ukoliko ste preduzetnik, neophodna vam je sledeća dokumentacija:
- popunjena registraciona prijava;
- overena fotokopija lične karte;
- dokaz o plaćenoj taksi, odnosno naknadi za osnivanje preduzetnika;
- saglasnost organa o obavljanju delatnosti (samo ako je neophodna).
Visina naknade za registraciju osnivanja preduzetnika je nešto manje od 2000, dinara bez obzira na to u kom mestu će se vaše preduzeće nalaziti.
Otvaranje DOO firme u APR-u
Kada je u pitanju otvaranje društva sa ograničenom odgovornošću, kompletna procedura je nešto komplikovanija. Naime, u ovom slučaju osnivači mogu biti i pravna i fizička lica, tako da je i spisak dokumentacije nešto duži.
Ukoliko je vaš izbor otvaranje DOO firme, potrebna su vam sledeća dokumenta:
- Jedinstvena registraciona prijava osnivanja DOO i upisa u registar poreskih obveznika, potpisana od strane zakonskog zastupnika pravnog lica ili lica koje ima punomoćje.
- Dokaz o identitetu članova društva – fotokopija lične karte a ukoliko je osnivač pravno lice, prilaže se izvod iz registra u kome je prethodno registrovano.
- Osnivački akt DOO sa overenim potpisima svih osnivača;
- Odluka o imenovanju zastupnika;
- Overen potpis zastupnika;
- Potvrda iz banke o uplati novčanog uloga;
- Sporazum članova o proceni vrednosti nenovčanog uloga;
- Dokaz o plaćenoj naknadi za registraciju osnivanja DOO i o plaćenoj naknadi za objavljivanje osnivačkog akta.
Visina naknade za registraciju osnivanja DOO je nešto manja od 7.000 dinara.
Još nekoliko koraka pre nego što firma počne sa radom
Kada ste registrovali firmu, potrebno je još nekoliko koraka kako bi vaša firma počela sa radom. Prvenstveno se misli na izbor banke u kojoj ćete otvoriti poslovni račun. Nakon toga potrebno je da odete u Poresku upravu kako biste podneli poresku prijavu.
Poresku prijavu podnose i preduzetnici i DOO. Ako ste preduzetnik, morate prethodno da se odlučite koji ćete model oporezivanja primeniti – paušalno ili samooporezivanje.
Sledeći korak je dobijanje elektronskog potpisa. Za građane Srbije e-potpis je besplatan, a potrebno je da zahtev predate nadležnoj Policijskoj upravi.
I nakon svega toga potrebno je izabrati knjigovodstvenu agenciju ukoliko ne planirate sami da se bavite vođenjem poslovnih knjiga. Preduzetnici paušalci nemaju obavezu vođenja poslovnih knjiga, jer im Poreska uprava određuje poreske obaveze.
Kako biste čitav niz neophodnih koraka za osnivanje firme izvršili uspešno, preporuka je da se obratite nekoj proverenoj, pouzdanoj agenciji kako bi umesto vas i bez greške obavila sve poslove oko otvaranja firme.
I da rezimiramo, ukoliko postoje objektivni razlozi, firmu možete otvoriti u nekoj manje razvijenoj opštini kako biste kasnije imali manje troškove prilikom plaćanja poreza i doprinosa.
foto: pixabay