Aktuelna izložba skulptura Julije Dubovac pod nazivom „Preobražene forme” svečano je otvarana u četvrtak 6. februara u 20 časova i trajaće do 25. februara. U nastavku možete pročitati biografija i koncept umetnice.
Julija Dubovac rođena 1995. godine u Raški.
Osnovne i master akademske studije vajarstva završila na Odseku likovnih umetnosti Fakulteta umetnosti Univerziteta u Prištini, u Кosovskoj Mitrovici – Zvečan (2022). Zimski semestar IV godine studija (2018/2019) pohađala na Akademiji lepih umetnosti i dizajna u Bratislavi, na Departmanu za Statuu, objekat i instalaciju. Trenutno je u statusu doktoranda na modulu Metodika nastave, Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača, Univerziteta u Beogradu.
Do sada samostalno izlagala dva puta i na 16 grupnih izložbi (osam žiriranih, među kojima tri međunarodne). Zaposlena na Odseku likovnih umetnosti Fakulteta umetnosti Univerziteta u Prištini, u Кosovskoj Mitrovici – Zvečan, u zvanju Saradnika u nastavi.
Živi u Raški. Naziv izložbe Preobražene forme Na izložbi je predstavljeno 12 radova, od kojih su 3 zidne. Dimenzije skulptura su u rasponu od 3,5cm do 40cm.
Кoncept: Moji radovi istražuju unutrašnju snagu materijala i proces transformacije inspirisan evolucijom stenovitog reljefa Zemlje. Fokus je na dijalogu između supstance i stvarnosti, gde se elementi menjaju i prelaze granice suprotnosti (puno-prazno, svetlo-tamno, čvrsto-meko).
Кroz umetničko istraživanje, proučavam strukturu i značenje umetničke forme, koja se u mojim radovima pojavljuje kao materijalizacija ideje i vizuelni prikaz nečega što postoji u umu.
Кao najpogodniji medij za istraživanje transformacije materijala odabrala sam keramičku skulpturu. Proces u kojem se glina kroz visoku temperaturu menja u čvrstu formu podseća na prirodnu pojavu gde krečnjak prelazi u mermer. Upravo ta veza između prirodnog i umetničkog oblika podstakla me je da skulpturama dam strukturu nalik mermeru. Tako su nastale tri celine: protolitna, klastična i marmorealna, koje ukazuju na međusobnu povezanost u vizuelnoj percepciji.
Oblici skulptura su geometrijski i apstraktni, a materijal i forma deluju kao da su nastali u prirodi. Njihova površina i tekstura imaju ključnu ulogu u izražavanju unutrašnje strukture. Skulpture različitih formi i dimenzija, postavljene u prostoru, istražuju granice skulpture kao umetničkog medija – od njenog odnosa prema prostoru do načina na koji se može posmatrati i doživeti.
Na izložbi će se postaviti pitanje odnosa skulptura i prostora, te da li će vizuelni doživljaj otkriti zamišljeni koncept i naglasiti kontrast između unutrašnje strukture i spoljašnje forme.
Iz lične perspektive, istražujem odnos prema keramičkoj umetnosti kao delu savremene vizuelne umetnosti, a ne samo primenjene umetnosti. Ovo je posebno važno u kontekstu savremenih umetničkih praksi, gde je keramika, nakon dodele Turnerove nagrade Graysonu Perryju (2003), postala deo savremene umetničke scene.
Svi komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Na ovom portalu govor mržnje je strogo zabranjen. Ime i e-mail adresa su obavezni za sve neregistrovane korisnike sajta.
Zadržavamo pravo izbora komentara koji će biti objavljeni.